Tayvan’ın deprem için teknik yardım kabul ettiği tek yabancı ekip Türkler oldu

Geçtiğimiz gün 7,4 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Tayvan’a Türkiye’den yardım eli uzandı. İnsansız hava araçları (İHA) konusunda uzman yedi kişilik Türk arama kurtarma başkent Taipei’ye gitti. Depremden en çok zarar gören Taroko vadisinde çalışmalar yürütecek olan Türk ekibin Tayvan’ın teknik yardım kabul ettiği tek yabancı kurtarma ekibi olduğu belirtildi.

UZMAN TÜRK EKİP KURTARMA ÇALIŞMALARINA KATILACAK

Tayvan’ın doğusunda yer alan Hualien şehrinde 4 Nisan’da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken, bir yardım da Türkiye’den geldi. İnsansız hava araçları (İHA) konusunda uzman 7 kişilik Türk ekip Cumartesi günü Tayvan’ın başkenti Taipei’e ulaşarak deprem bölgesine hareket etti.

“SADECE TÜRKLERİN YARDIMINI KABUL EDECEĞİZ, DRONE TEKNOLOJİMİZ YETERSİZ KALIYOR”

Acil Operasyon Merkezi’ne (COEC) başkanlık eden İçişleri Bakanı Lin Yu Chang, 7 kişilik dron konusunda uzmanlaşmış Türk kurtarma ekibinin gelişmiş cihazları ile beraber yerel saatle 18.00’de Tayvan’a ulaştığını ifade ederek, “Sadece Türkiye’den gelen arama ekibinin yardımını kabul edeceğiz. Mevcut drone teknolojimiz yetersiz kalıyor.” dedi.

DEPREMİN EN ÇOK ZARAR VERDİĞİ BÖLGEDE ÇALIŞACAKLAR

Lin, Türk ekibinin depremden en çok zarar gören Taroko vadisinde çalışmalar yürüteceğini söylerken, kendi dron ekipmanlarının bölgede etkisiz kaldığını ve Türk ekibinin tecrübesinin kritik önemde olduğunu vurguladı. Lin ayrıca, Türk ekibine Tayvanlı arama kurtarma ekiplerin de teknik malzeme desteği vererek cihazlarına termal kameralar yerleştireceklerini belirtti.

CAN KAYBI 13’E YÜKSELDİ

COEC tarafından yapılan açıklamada, depremin ardından geçen 48 saat sonunda hayatını kaybedenlerin sayısının 13’e yükseldiği, bin 145 kişinin yaralandığı, 442 kişinin mahsur kaldığı ve 6 kişinin ise kayıp olduğu belirtildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir